مزایای منطقه ویژه اقتصادی در حوزه حمل و نقل ، ترانزیت و خدمات:

 

1- سهولت در رویه های صادرات و واردات – ترانزیت خارجی و داخلی.

۲ – وجود زیر ساخت های مورد نیاز حمل و نقل و ترانزیت و تسهیل امور ترانسپورت.

۳ – امکان ایجاد بارانداز، انبارها، سردخانه و دپوی کالای وارداتی با معافیت حقوق ورودی.

۴- امکان واردات ماشین آلات و ادوات جهت تخلیه، بارگیری، باربری و جابجایی کالاهای تجاری اعم از جرثقیل های مختلف با معافیت های گمرکی.

۵- امکان واردات توربین های بادی با معافیت حقوق ورودی جهت استفاده از انرژی باد با توجه به اقلیم مناسب و وجود بادهای نسبتاً شدید و طولانی مدت در مرز ماهیرود و تولید برق و صادرات به مناطق همجوار افغانستان.

۶- ایجاد امکانات انبارداری جهت انتقال سریع محموله های تجاری تجار داخلی و تجار افغانستانی از مبادی بندرعباس، چابهار و سایر مرزهای ورودی به صورت کلی و انتقال در پارت های کوچک با زمان بندی مورد نظر و کاهش هزینه های انبارداری و جلوگیری از تخلیه و بارگیری مجدد در بنادر و از همه مهمتر تسریع در امور مربوطه، صرفه جویی در وقت، هزینه و غیره.

۷- امکان ورود ناوگان افغانستانی به سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی با حداقل تشریفات گمرکی، کنسولی، تخلیه و بارگیری، ترانشیپ کانتینر و سایر کالاها، امکان تردد نیروی کار و تجار افغانستانی به سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی.

۸- امکان استقرار مراکز بهداشتی – درمانی و بیمارستانی و خدمات رسانی به بیماران و اتباع افغانستانی و امکان واردات تمامی دستگاه ها و لوازم بیمارستانی و توریسم درمانی با معافیت گمرکی در سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی.

۹- امکان استقرار نمایندگی ها و مراکز ارائه خدمات پس از فروش شرکت های خودروسازی خارجی که کالا و تولیدات آنها در افغانستان استفاده می شود در سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی که به دلایل مختلف از جمله مسائل امنیتی تمایلی به استقرار در مناطق مختلف افغانستان ندارند.

۱۰- ترانزیت کالا از مسیر استان خراسان جنوبی به افغانستان به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و حجم زیاد کالاهای تجاری در مرز ماهیرود علیرغم نو پا بودن مرز و تمایل تجار محترم افغانستانی به استفاده از مرز ماهیرود و درخواست های مکرر جهت استفاده از این مسیر گواه این ادعا است.