مشوق های سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی در حوزه تجارت، حمل و نقل، ترانزیت و خدمات :
 استقرار در مرز رسمی ماهیرود به عنوان سومین معبر رسمی بین المللی و مشترک با کشور جمهوری اسلامی افغانستان.
 استقرار اداره کل گمرکات استان و گمرک رسمی ماهیرود در دو سایت مرکزی و مرزی منطقه به منظور سهولت در رویه های صادرات و واردات – ترانزیت خارجی و داخلی و مهم تر از آن صادرات فرآورده های نفتی.
 تأمین کننده زیر ساخت های مورد نیاز حمل و نقل و ترانزیت و تسهیل امور ترانسپورت و مجوز واردات کامیون های افغانستانی به کشور در قالب کنوانسیون های مشترک گمرکی و حمل و نقلی.
 امکان ایجاد بارانداز، انبارها، سردخانه و دپوی کالای وارداتی با معافیت حقوق ورودی در سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی واقع در مرز ماهیرود (میل 78)
 امکان واردات ماشین آلات و ادوات جهت تخلیه، بارگیری، باربری و جابجایی کالاهای تجاری اعم از جرثقیل های مختلف با معافیت های گمرکی.
 امکان واردات توربین های بادی با معافیت حقوق ورودی جهت استفاده از انرژی باد با توجه به اقلیم مناسب و وجود بادهای نسبتاً شدید و طولانی مدت در مرز ماهیرود و تولید برق و صادرا به مناطق همجوار افغانستان.
 امکان ایجاد انبار جهت واردات برنج ، چای و غیره و دیگر اقلام مورد نیاز مرزنشینان استان و بسته بندی و برندسازی اقلام مورد نیاز خانواده های مرزنشین.
 ایجاد امکانات انبارداری جهت انتقال سریع محموله های تجاری تجار داخلی و تجار افغانستانی از مبادی بندرعباس، چابهار و سایر مرزهای ورودی به صورت کلی و انتقال در پارت های کوچک با زمان بندی مورد نظر و کاهش هزینه های انبارداری و جلوگیری از تخلیه و بارگیری مجدد در بنادر و از همه مهمتر تسریع در امور مربوطه، صرفه جویی در وقت، هزینه و غیره.
 مهیا نمودن مخازن و انبار جهت دپو و نگهداری کالاهای تولیدی واحدهای بزرگ اعم از پتروشیمی (فرآورده های نفتی، کودهای شیمیایی و …) ، کارخانجات تولید سیمان، گچ، آهن و غیره در سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی و انتقال سریع و به موقع به بازارهای هدف.
 امکان ورود ناوگان افغانستانی به سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی بدون تشریفات گمرکی، کنسولی، تخلیه و بارگیری، ترانشیپ کانتینر و سایر کالاها، امکان تردد نیروی کار و تجار افغانستانی به سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی.
 امکان استقرار مراکز بهداشتی – درمانی و بیمارستانی و خدمات رسانی به بیماران و اتباع افغانستانی و امکان واردات تمامی دستگاه ها و لوازم بیمارستانی و توریسم درمانی با معافیت گمرکی در سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی. زیرا با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب کشور افغانستان (بخصوص در حوزه های دندان پزشکی، چشم پزشکی، مراکز ناباوری و …)تعداد قابل توجهی از بیماران افغانستانی به دلیل عدم ارائه خدمات مورد نیاز به کشورهای هند و پاکستان رفته و هزینه های زیادی می پردازند.
 امکان استقرار نمایندگی ها و مراکز ارائه خدمات پس از فروش شرکت های خودروسازی خارجی که کالا و تولیدات آنها در افغانستان استفاده می شود در سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی که به دلایل مختلف از جمله مسائل امنیتی تمایلی به استقرار در مناطق مختلف افغانستان ندارند.
 منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با قرار گرفتن در مسیر کریدور های حمل و نقل شمال – جنوب و شرق می تواند نقش بندر خشک را در شرق کشور داشته باشد و به عنوان پس کرانه بنادر عباس و چابهار و سایر مبادی ورودی نقش مهمی در تسهیل مبادلات تجاری داشته باشد.
 نزدیکی مرز ماهیرود به پایتخت افغانستان نسبت به 2 مسیر رسمی دوغارون و میلک و همچنین به ولایت های قندهار، فراه، پکیتا و غیره (از این مسیر حدوداً 400 کیلومتر کاهش مسافت دارد).
 ترانزیت کالا از مسیر استان خراسان جنوبی به افغانستان به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده ، حجم زیاد کالاهای تجاری در این مرز علیرغم نو پا بودن و تمایل تجار محترم افغانستانی به استفاده از این مرزگواه این ادعا است.
 استان فراه افغانستان قطب محصولات کشاورزی افغانستان بوده و انتقال این محصولات از طریق مرز ماهیرود قطعاً مقرون به صرفه بوده و فرآوری و بسته بندی این محصولات به منظور صادرات مجدد آن به کشورهای حوزهcis و اروپایی توجیه اقتصادی بالایی دارد.