معاون قوه قضائیه:

مناطق ویژه اقتصادی الگویی برای تغییر مدیریت اقتصادی کشور

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: مناطق ویژه اقتصادی می توانند الگویی برای تغییر مدیریت اقتصادی در کشور باشند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی ؛ دکتر الفت در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با ذکر اینکه باید در راستای رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار از ظرفیت‌های مناطق ویژه اقتصادی استفاده کرد افزود : در بحث سرعت در ثبت شرکت ها و قراردادها و اعطای مجوز فعالیت سرمایه گذاران حوزه صنعت و اقتصاد کشور ما از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ میلادی ۴ رتبه تنزل داشته که این امر انصراف سرمایه‌گذاران خارجی از سرمایه گذاری در کشورمان را در پی داشته است. وی اضافه کرد: این خیلی بد است که برای ثبت یک شرکت در کشور بیش از ۱۰ پاسخ استعلام نیاز است که هر کدام بیش از ۲۰ روز به طول می انجامد و به طور متوسط برای ثبت یک شرکت به چهار ماه زمان نیاز داریم در حالی که این کندی کار به سرمایه گذار ضربه می‌زند که امیدواریم با توسعه فعالیت ها در مناطق ویژه اقتصادی بتوانیم از این مرحله عبور کنید.

ضرورت استفاده از ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی در مرز با افغانستان

وی با بیان اینکه قوه قضاییه تأکید بر افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور ندارد و مجلس هم این موضوع را نپذیرفت تصریح کرد: تلاش ما بر این است که با مدیریت خوب و شایسته مناطق آزاد و ویژه اقتصادی موجود و حمایت از این مناطق در راستای رونق اقتصادی و استفاده بهتر از ظرفیت‌های کشور گام برداریم.

دکتر الفت با اشاره به مرز مشترک استان خراسان جنوبی با کشور افغانستان که دارای معادن سرشاری است، اظهار کرد: این مرز بهترین مسیر برای صادرات و ترانزیت کالاها و تولیدات کشورمان است و امیدواریم برای تحقق این امر از ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی این استان به نحو احسن استفاده شود.

 

انعقاد قرارداد برای ایجاد ۳۹ واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی استان نیز گزارشی از روند تصویب و عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی ارائه داد و گفت: تاکنون در خصوص ۳۹ واحد تولیدی با سرمایه گذاران عقد قرارداد شده و زمین واگذار شده که واحد راه‌اندازی و مابقی با پیشرفت ۲۰ تا ۹۰ درصد در حال راه اندازی می باشد و با اراده ای که در مسئولین استان است روزهای بهتری را می‌توانیم شاهد باشیم.

لزوم تسریع در ثبت شرکت ها در استان

وی با اشاره به صدور تمامی مجوزها برای آغاز فعالیت سرمایه‌گذاران ظرف ۴۸ ساعت در منطقه ویژه اقتصادی استان گفت در حالی که در برخی کشورها کار ثبت شرکتها ۲۴ ساعته انجام می شود اما در این استان با وجود زیرساخت ها و شبکه فعال It این کار چند ماه طول می کشد که انتظار ما ثبت شرکتها نه در ۲۴ ساعت و ۴۸ ساعت بلکه در مدت زمان یک هفته است که امیدواریم موانع موجود مرتفع شود.