وزیر اقتصاد گفت: شرایط تجاری – اقتصادی ایران با عراق ویژه و مشوق‌های زیادی برای تاجران ایرانی در بازار عراق در نظر گرفته شده است.
فرهاد دژپسند پس از جلسه مشترک با وزرای برنامه ریزی و دارایی عراق افزود: هم اکنون حجم مبادلات تجاری دو کشور ۸ میلیارد یورو است و با برنامه ریزی های صورت گرفته امیدواریم هرچه سریعتر شاهد افزایش این حجم باشیم.
وی گفت: در دیدار با دو وزیر عراقی درباره فعالیت های گمرکی، تسهیل فعالیت های تجاری، لزوم فعالیت های بیمه ای و سرمایه گذاری های مشترک میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: عراق دومین شریک تجاری ایران است، اما حجم مبادلات تجاری – اقتصادی میان دو کشور با توجه به سابقه، تاریخ و فرهنگ مشترک در این سطح مناسب نیست و باید افزایش یابد.
وزیر برنامه ریزی عراق هم در این دیدار گفت: حضور ۹ وزیر و تعداد زیادی از تجار عراقی به همراه نخست وزیر عراق در سفر به تهران نشان دهنده علاقه بغداد به افزایش سطح مبادلات تجاری و اقتصادی است. وزیر دارایی عراق هم گفت: با مسئولان ایرانی موانع و مشکلات موجود برای گسترش مبادلات تجاری را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.